Szanowni Państwo Rodzice i Opiekunowie!
Czas, w którym jesteśmy, wymaga od nas wszystkich pełnej mobilizacji i współpracy. Proszę o wyrozumiałość i cierpliwość. Zdaję sobie sprawę z tego, ile trudu wkładają Państwo w wychowywanie i edukację swoich dzieci, szczególnie teraz, kiedy wielu z Was łączy swoją pracę zawodową ze wsparciem dzieci w zdalnej nauce.
Przepisy wprowadzające obowiązek nauki na odległość zostały opublikowane w piątek 20 marca 2020r. Szczegóły zostały zapisane w rozporządzeniu ministra edukacji.
Podstawa prawna: Rozporządzenie MEN z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. z 2020 r. poz. 493) – wchodzi w życie z dniem 25 marca 2020 r.
Zmiana techniki uczenia się i nauczania nie zwalnia ucznia z obowiązku szkolnego/obowiązku nauki, określonego w art. 35 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe.
Nowe przepisy będą obowiązywały od 25 marca 2020 r. do 10 kwietnia 2020 r.
Organizacja polega na tym, że nasi uczniowie będą uczestnikami procesu dydaktycznego poprzez platformę edukacyjną e- dziennik Librus
Rozpoczyna się kontynuacja realizacji programu nauczania.
We wskazanym okresie szkoła w realizacji kształcenia na odległość wykorzystuje platformę internetową opartą na zbiorze aplikacji i usług dostępnych w e –dzienniku Librus. Wykorzystanie platformy internetowej dedykowane jest uczniom klas IV-VIII oraz zależnie od mobilności technologicznej i współpracy w tym zakresie między nauczycielami edukacji wczesnoszkolnej a rodzicami uczniów – także w oddziałach I-III.
Harmonogram zajęć prowadzonych zdalnie poszczególnych oddziałów oparty jest na dotychczasowym podziale godzin oddziałów klasowych ( plan lekcji dostępny jest w e- dzienniku oraz na stronie internetowej szkoły ) z uwzględnieniem następujących wytycznych:
1. Zajęcia lekcyjne on-line nauczyciela z oddziałem klasowym rozpoczynają się od godziny 8.00
2. Zajęcia lekcyjne on-line nauczyciela z oddziałem klasowym trwają 20 minut.
3. Nauczyciel ma możliwość weryfikacji dotychczas stosowanego programu nauczania tak, by dostosować go do wybranej metody kształcenia na odległość.
4. Nauczyciel uwzględniając na prowadzonej jednostce lekcyjnej on-line zaplanowany przez siebie temat (obejmujący zakres programu nauczania) dostosowuje podział czasu pracy z uczniami do ich potrzeb psychofizycznych z uwzględnieniem zasad bezpiecznego korzystania przez uczniów z urządzeń wykorzystywanych w komunikacji elektronicznej .
5. Nauczyciel na prowadzonej jednostce lekcyjnej on-line wyjaśnia uczniom treści programowe z wykorzystaniem opracowanych przez siebie form przekazu dedykowanych na platformie e-dziennik Librus, w tym nagrań video ( na żywo ) bądź przygotowanych przed rozpoczęciem zajęć.
6. Nauczyciel na prowadzonej jednostce lekcyjnej on-line przeznacza część czasu pracy na bieżącą konsultację on-line z uczniami , udzielanie odpowiedzi z wykorzystaniem internetowej transmisji video lub innych komunikatorów.
7. Nauczyciel może przesłać uczniom opracowany przez siebie materiał on-line przed rozpoczęciem zajęć, który zrealizuje z uczniami według podziału godzin . W przesłanym materiale nauczyciel zależnie od potrzeb uwzględnia następujące treści : temat zajęć, cele w języku ucznia, podaje kryteria sukcesu, pytania kluczowe, notatka do zeszytu dla uczniów , forma przekazu treści dedykowanych uczniom ( np. program prezentacyjny, edytor tekstu , quiz etc. ) link do filmiku wyjaśniającego dane pojęcie oraz zadania do wykonania z podręcznika, ćwiczeń lub dedykowanych stron internetowych.
8. Nauczyciel ustala z oddziałem klasowym formę i zakres czasowy kontaktu z uczniami w dniu, w którym zrealizował lekcję on-line – w celu udzielania odpowiedzi z wykorzystaniem internetowej transmisji innych komunikatorów.
9. Nauczyciel w porozumieniu z Wychowawcą danego oddziału klasowego po zasięgnięciu opinii Rodziców ustala uczniom czas na odesłanie wykonanego ćwiczenia bądź polecenia on-line z wykorzystaniem platformy Librus– do określonej godziny danego bądź kolejnego/ych dnia/i - uwzględniając indywidualne możliwości psychofizyczne uczniów oraz uwarunkowania technologiczne posiadanych przez nich narzędzi elektronicznych
10. Zgodnie z zapisem w pkt. 7.8 nauczyciel ustala czas na wykonanie i odesłanie drogą on-line przez uczniów także zleconych prac domowych.
11. Nauczyciele prowadzący zajęcia w świetlicy przygotowują on-line zestaw zabaw i ćwiczeń, które uatrakcyjnią uczniom czas spędzany w domu
12. Informuję, że pedagog szkolny pozostaje do dyspozycji uczniów i Państwa w godzinach 9.00 – 13.00 w każdy dzień tygodnia.
Kontakt z pedagogiem: mgr B. Habaj
Poprzez pocztę wewnętrzną Librus
13. Psycholog szkolny pozostaje do dyspozycji uczniów i Państwa w godzinach 9.00 – 12.00 we wtorki i piątek
Kontakt z psychologiem: M. M. Olech
Poprzez pocztę wewnętrzną Librus
14. W szkole zorganizowano zdalną pomoc informatyka. W przypadku trudności z obsługą komputera lub potrzebą nabycia umiejętności obsługi programów lub aplikacji wykorzystywanych w procesie zdalnego nauczania zachęcamy rodziców i uczniów do indywidualnych konsultacji. Godziny indywidualnych zajęć z informatykiem to: 8.00-10.00 oraz 13.00-15.00
Kontakt z informatykiem: R. Kalisz
Poprzez pocztę wewnętrzną Librus
15.Nauczyciele biblioteki wysyłają 2 razy w tygodniu materiały wspierające, zachętę do czytania książek.
16.Wychowawcy oraz nauczyciele wspomagający telefonicznie skontaktują się z rodzicami uczniów, którzy nie odbierali materiałów - ustalają z nimi zasady nauczania.
17. Każdy wychowawca zobowiązany jest do dopilnowania, aby wszyscy uczniowie mieli swoje konta na e - dzienniku, oraz rozpoznali potrzeby sprzętowe.
18.Nauczyciele prowadzący zajęcia rewalidacyjne oraz zajęcia z pomocy psychologiczno – pedagogicznej przygotowują karty pracy on –line dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Nauczyciel zostaje również zobowiązany do informowania rodziców o dostępnych materiałach i możliwych formach ich realizacji w celu wsparcia ucznia.
19. Nauczyciele i specjaliści, realizując naukę na odległość, zobowiązani są do dostosowania sposobów oraz metod pracy do potrzeb i możliwości uczniów, w tym wynikających z indywidualnych programów edukacyjno-terapeutycznych.
20. W przypadku niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym nauczyciel zostaje zobowiązany do informowania rodziców o dostępnych materiałach i możliwych formach ich realizacji w celu wsparcia ucznia/uczestnika zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.
21. Wszyscy nauczyciele od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 15.00 pełnią zdalnie dyżur poprzez e – dziennik Librus i są do dyspozycji rodziców i uczniów.
22. Pracownicy administracji i obsługi pełnią w szkole tylko niezbędne dyżury. Prosimy o ewentualny telefoniczny z pracownikami sekretariatu w godz. 8:00-12:00 (tel.774316733)
23. Wszystkie szkolne obiekty są zamknięte dla osób postronnych (w tym - szkolne boisko, sala gimnastyczna,).
24.W każdej sprawie można się kontaktować za pośrednictwem poczty elektronicznej: sp3paczkow@wodip.opole.pl
25.Kontakt z dyrektorem szkoły, Urszulą Marszałek: od poniedziałku do piątku poprzez e- mail szkoły: sp3paczkow@wodip.opole.pl w godz. 10:00-12:00 (tel.774316733)
26. Kontakt z nauczycielami uczącymi w klasie został przekazany poprzez e-dziennik.
Zwracam się do Państwa o dopilnowanie przestrzegania wszelkich zaleceń służb sanitarno-epidemiologicznych oraz wskazań Ministerstwa Edukacji Narodowej.
To na Państwu spoczywa odpowiedzialność za skuteczność realizacji zaleceń sanitarno-epidemiologicznych, a tym samym za bezpieczeństwo swoje i swoich dzieci, a Naszych Uczniów. Szczególnie proszę Państwa o dopilnowanie, by Wasze dzieci w czasie epidemii pozostały w domu i nie kontaktowały się z innymi osobami. Wszelkie kontakty mogą Oni ograniczyć do Internetu lub innych środków komunikacji. Proszę również o wsparcie swoich dzieci.
Służymy Państwu również pomocą i jesteśmy do Państwa dyspozycji.
Podstawowym warunkiem skuteczności ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa jest rygorystyczne przestrzeganie zasad higieny osobistej. Konieczne jest również bieżące śledzenie komunikatów GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacji przesyłanych przez dyrektora szkoły lub wychowawców. Wszelkie informacje o zagrożeniu koronawirusem oraz o sposobach zapobiegania można znaleźć na stronie https://gis.gov.pl/Aktualnosci.
Drodzy Rodzice poniżej podaję Państwu informacje pomocne jak korzystać z e- dziennika Librus przy zdalnym nauczaniu .
Zależy nam, aby był to czas wykorzystany na tzw. naukę zdalną z wykorzystaniem komputera.
Dbajmy o siebie, przestrzegajmy
wszelkich zaleceń dotyczących naszego zdrowia.
Z poważaniem Dyrektor Szkoły – Urszula Marszałek
INFORMACJA DLA RODZICÓW – ZDALNE NAUCZANIE
Rodzice i uczniowie
Dostępność poszczególnych modułów uzależniona jest od wariantu systemu, jaki posiada szkoła, konfiguracji tego systemu oraz procedur szkolnych. Opisane poniżej informacje dotyczą funkcjonalności dostępnej po zalogowaniu na stronie WWW bezpośrednio do systemu Synergia. Aplikacja mobilna Librus umożliwia dostęp do większości możliwości systemu Synergia, ale nie do wszystkich.
1. Lekcje (organizacja - zaplanowane lekcje)
Tutaj rodzic oraz uczeń zobaczy materiały przekazane przez nauczycieli za pomocą Planera*. Istnieje możliwość wyboru konkretnego zakresu dat czy przedmiotu (dostępne od aktualizacji planowanej na 16 marca 2020 r.)
2. Zadania domowe*
W tym miejscu nauczyciele mogą zamieszczać materiały do samodzielnej nauki dla uczniów. Warto pamiętać, że dostęp do nich ma zarówno rodzic, jak i uczeń. Jeśli jednak nauczyciel poprosi o odesłanie jakiegoś pliku (np. jako rozwiązanie zadania), to może to zrobić jedynie uczeń, logując się na swoje konto ucznia bezpośrednio do systemu Synergia przez WWW (nie przez aplikację mobilną Librus).
Uczeń może przesłać do nauczyciela na raz jeden plik lub spakowany folder (ZIP). Domyślnie można zaktualizować przesłany dokument 2 razy. Aby przesłać kolejne rozwiązanie danego zadania, należy się zwrócić do właściwego nauczyciela (np. za pomocą modułu Wiadomości w systemie Synergia) z prośbą o odblokowanie powyższej opcji.
Jeśli konieczne jest odesłanie pracy w kilku załącznikach, może spakować je w paczkę ZIP. Funkcja ta jest integralną częścią z systemów Windows i macOS. W przypadku Windows wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na folder, w którym zamieszczone są konkretne pliki i wybrać „Wyślij do” -> „Folder skompresowany (zip)”. W macOS klikamy prawym przyciskiem myszy na dany folder i wybieramy funkcję „Kompresuj”. Tak przygotowany plik uczeń może udostępnić w całości swojemu nauczycielowi.
3. Wiadomości
- Tutaj przekazywane będą najważniejsze informacje od nauczycieli i dyrekcji szkoły.
- Nauczyciele za pomocą tego modułu mogą wysyłać materiały multimedialne do realizacji zajęć
- Uczeń oraz rodzic mogą stale komunikować się z nauczycielem, jeśli jest taka potrzeba albo jakaś kwestia wymaga doprecyzowania.
4. Ogłoszenia
- Najważniejsze ogłoszenia od dyrekcji.
- Ogłoszenia od nauczycieli.
5. Pliki szkoły
Materiały zamieszczane przez dyrekcję np.
- materiały z ministerstwa,
6. Terminarz
Tutaj zgodnie z procedurami szkolnymi mogą być również zamieszczane przez nauczycieli informacje dotyczące materiałów do samodzielnej nauki (dostępne w wariancie Basis).
7. Login i hasło ucznia do systemu Synergia Jeśli uczeń zapomniał swojego hasła do systemu Synergia, istnieją dwa sposoby jego odzyskania.
- Skorzystanie z funkcji Przypomnij hasło, która dostępna jest w widoku formularza logowania do systemu Synergia. Warunkiem jest to, że uczeń uzupełnił wcześniej swój adres mailowy w ustawieniach konta.
synergia_1.jpg
- Każdy rodzic na swoim koncie Synergia (konto rodzica) może wygenerować nowe hasło dla ucznia (górne menu -> Uczeń -> Informacje -> Konto ucznia). W tym miejscu widoczny jest również login konta ucznia. Czynności tej nie można dokonać z poziomu aplikacji mobilnej zainstalowanej np. na telefonie.
synergia_2.jpg
synergia_3.png
Aplikacja mobilna Librus
Przypominamy, że rodzice i uczniowie mają dostęp do wybranych, najważniejszych informacji z systemu Synergia za pomocą aplikacji mobilnej Librus. Aplikacja mobilna obsługuje zdecydowaną większość, jednak nie wszystkie funkcje dostępne w systemie Synergia. W wersji Mobilne dodatki aplikacja obsługuje natychmiastowe powiadomienia na telefon.
Aplikacja mobilna nie jest konieczna, aby w pełni bezpłatnie uczeń czy rodzic mógł skorzystać ze wszystkich funkcji jakie oferuje mu system Synergia. Podstawowym kanałem dostępu do systemu jest przeglądarka internetowa i logowanie się bezpośrednio do systemu Synergia.