"Sens walki powinien być mierzony nie jej szansami na zwycięstwo,
lecz wartościami, w obronie których walka została podjęta."
prof. Henryk Elzenberg
1 marca, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym dniu czcimy pamięć o tych, którzy przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny.
Ci których skazano na śmierć w pokazowych „procesach”, mieli być pozbawieni nie tylko życia, lecz także prawa do własnego grobu i ludzkiej pamięci. Zamordowanych chowano po kryjomu w bezimiennych mogiłach, a rodziny bezskutecznie poszukiwały jakichkolwiek wiadomości o ich losie.
Pamięć o Żołnierzach Wyklętych przywrócono dopiero po kilkudziesięciu latach, dzięki staraniom wielu osób: rodzin, dawnych towarzyszy broni, dziennikarzy, naukowców oraz społeczników.
Z tej okazji w naszej szkole zostały przeprowadzone godziny wychowawcze w formie zdalnej, w trakcie których uczniowie wzięli udział w pogadance na temat „Niezłomnych”, zapoznali się z sylwetkami Żołnierzy Wyklętych, obejrzeli prezentację multimedialną przygotowaną przez klasy szóste. Na korytarzu szkolnym została również wyeksponowana gazetka szkolna o tej tematyce.
Oby zawsze towarzyszyły nam te słowa:
„Kiedy szukam w pamięci przesłania, które w ludzi pozwala wierzyć –
Słyszę Inki głos, sanitariuszki:
Zachowałam się jak należy”…….
Żołnierzu Wyklęty, Powstań!
Nikt już Bandytą nazwać Cię nie może,
Boś Ty bez kropli plamy na swoim honorze.
I my z tysięcy wyklętych zaledwie garstkę znamy,
Dlatego reprezentantom Niezłomnych –
- Orliku, Lalko, Inko,
W podzięce za wolność ten wiersz składamy.
Żołnierzu Wyklęty, Powstań!
Otwórz serca i umysły nasze,
I wstaw się u Boga za nami,
Byśmy nie stracili tej Polski, za którą Wyście chwalebnie swoją krew przelali.