Aktualności
Pomoc dla zwierząt
„Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie” – specjalne szkolenie internetowe dla rodziców, opiekunów i nauczycieli
Szanowni Rodzice i Opiekunowie, Drodzy Nauczyciele
W załączeniu przesyłam informację z Kuratorium Oświaty w Opolu.
Rzecznik Praw Dziecka Poinformował, że szkolenie dla rodziców zostanie przeprowadzone 4 marca w godzinach 19:00-21:00.
Połączenie online będzie otwarte dla wszystkich chętnych na stronie internetowej https://liblink.pl/MnbjOujt9P Jeśli ktoś nie może wziąć udziału w szkoleniu na żywo, będzie mógł zobaczyć zapis wideo - zarówno z pierwszego, jak i z drugiego spotkania - który zostanie opublikowany na stronie.
Wojna w Ukrainie wstrząsnęła Polską i całym światem. Dzieci i młodzież doświadczają ogromnego lęku, strachu o zdrowie i życie swoje oraz najbliższych. Od kilku ostatnich dni towarzyszą im niewyobrażalnie trudne, nieznane dotąd odczucia i emocje, z którymi bez pomocy osób dorosłych nie będą w stanie przetrwać okresu wojny, nie tracąc zdrowia fizycznego i psychicznego oraz poczucia bezpieczeństwa.
W tych trudnych czasach ogromne wyzwanie stanowi zapewnienie realnej, solidarnej pomocy wszystkim, którzy przybyli z Ukrainy w ostatnich dniach lub dotrą do Polski w najbliższym czasie - ONI szczególnie potrzebują wsparcia i pomocy nauczycieli, wychowawców, psychologów, pedagogów w szkole, placówce oświatowej czy poradni psychologiczno-pedagogicznej. Kadra pedagogiczna polskich szkół i placówek powinna być gotowa, zarówno od strony organizacyjnej, jak i mentalnej, do podejmowania nowych zadań i obowiązków, takich jak np. zapewnienie uczniom odpowiednich warunków pracy na lekcji, podczas zajęć dodatkowych i terapeutycznych oraz wypracowanie właściwego stylu prowadzenia rozmów na temat toczącej się wojny.
W szkole niezbędna jest rozmowa o emocjach uczniów, a także rzetelna, dostoswana do wieku i możliwości percepcyjnych dziecka, informacja o aktualnej sytuacji związanej z wydarzeniami w Ukrainie.
Otwarte dla wszystkich szkolenie Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie jest organizowane przez Rzecznika oraz ekspertów z działającego całodobowo w jego biurze, darmowego Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12.
Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie internetowej RPD https://liblink.pl/TVPVDtHJxd (kliknięcie w link powoduje przeniesienie do zewnętrznej strony internetowej).
„ Bo fantazja jest od tego, aby bawić się na całego...”
Karnawałowe szaleństwo w naszej szkole pod hasłem:
„Przebrania karnawałowe zakładamy,
makijażem, maską, tiulem, cekinami kreację przyozdabiamy,
a na dobry humor pączkami się objadamy :) „
W szkole świętowaliśmy kończący się karnawał. Nasi uczniowie, zwłaszcza klas 1-3, kolejny raz wykazali się pomysłowością, kreatywnością i poczuciem humoru. Królowały stroje karnawałowe, cekiny, maski i fantazyjne makijaże karnawałowe :) Było kolorowo i pomysłowo!
Na korytarzach podczas przerw rozbrzmiewała muzyka. Tradycyjnie wspólna zabawa, tańce i śpiew połączyły wszystkich uczniów - tych starszych i tych młodszych. Była belgijka, makarena i układ taneczny dziewczyn z 8 B – bo wszystko to w ramach tematyczno-muzycznych piątków.
Oczywiście nie zapomnieliśmy o Tłustym Czwartku. Każdy ze smakiem zjadł pączka, a nawet kilka pączków :)Ten dzień przyniósł naszym uczniom sporo radości, uśmiechu na twarzy i karnawałowych wrażeń.
Do zobaczenia za rok :)
23
podziękowania dla Stowarzyszenia "Trójka Dzieciom"
Dyrekcja i Samorząd Uczniowski Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 w Paczkowie pragnie podziękować Stowarzyszeniu "Trójka Dzieciom" za zakup sprzętu nagłaśniającego.
„Gmina Paczków dla Ukrainy”.
Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Jana Pawła II w Paczkowie włącza się w zbiórkę darów „Gmina Paczków dla Ukrainy”.
Potrzebne środki i artykuły można składać w Naszej Szkole od jutra, tj od 2 marca.
Solidarni z Ukrainą
W związku z agresją Rosji na Ukrainę i niestabilną sytuacją międzynarodową Grono Pedagogiczne, Uczniowie i pracownicy administracji i obsługi Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Jana Pawła II w Paczkowie pragną wyrazić pełne zrozumienie i solidarność z dotkniętymi wojną obywatelami Ukrainy.
Wydarzenia na Ukrainie wzbudziły duże emocje u wszystkich – zarówno uczniów i uczennic, jak i nauczycieli i nauczycielek oraz rodziców. Szanowni Rodzice i Drodzy Uczniowie, pamiętajcie, że drzwi gabinetu pani pedagog, pani Dyrektor oraz nauczycieli są zawsze otwarte.
Zapewniamy Was o naszym wsparciu.
Doradztwo zawodowe
Zajęcia z zakresu poradnictwa zawodowego mają na celu przygotowanie uczniów do świadomego budowania swojej ścieżki zawodowej.
Tematyka lekcji odnosi się przede wszystkim do poznawania własnych zasobów, mocnych stron, jak również wiedzy o możliwościach edukacyjnych i rynku pracy.
Podczas zajęć wykonywane są różnego rodzaju testy, ćwiczenia rozwojowe, prezentacje z informacjami na temat rekrutacji, rynku pracy, jak również internetowe platformy edukacyjne (Mapa Karier).
Działania związane z doradztwem kierowane są do uczniów, rodziców i nauczycieli.
Dzięki zajęciom uczniowie mają świadomość tego, iż rynek pracy jest zmienny. Wiedzą, że profesje, zawody, kwalifikacje i kompetencje związane są ściśle ze zmianami, które w nim zachodzą.Działania w zakresie poradnictwa zawodowego:
- 10 lekcji doradztwa zawodowego w klasach 7. i 8. w każdym roku szkolnym;
- szkolenie dla rodziców i dzieci klas 8. z zakresu rekrutacji do szkół ponadpodstawowych;
- możliwość skorzystania z indywidualnego poradnictwa przez uczniów klas 8.;
- wsparcie wychowawców klas 4-8 w rozwijaniu u dzieci aspiracji edukacyjno-zawodowych;
- wsparcie wychowawców klas 1-3 w procesie preorientacji zawodowej.
Doradztwem zawodowym w naszej szkole zajmują się Pani Urszula Marszałek – dyrektor szkoły
Egzamin ósmoklasisty
Egzamin ósmoklasisty obejmuje wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego w odniesieniu do wybranych przedmiotów nauczanych w klasach I–VIII.
Do egzaminu ósmoklasisty przystępują uczniowie VIII klasy szkoły podstawowej.
Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.
Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany w formie pisemnej.
Ósmoklasista przystępuje do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych, tj.:
- języka polskiego
- matematyki
- języka obcego nowożytnego.
Ósmoklasista przystępuje do egzaminu z jednego z następujących języków obcych nowożytnych: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego lub włoskiego. Uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
Przebieg egzaminu ósmoklasisty w 2022 roku
Egzamin odbywa się 24,25,26 maja 2022r. Uczeń, który z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpi do egzaminu w tym terminie, przystępuje do niego w czerwcu.
Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany przez trzy kolejne dni:
- Egzamin ósmoklasisty 2022 odbędzie się w dniach 24-26 maja.
- Uczniowie przystąpią kolejno do trzech przedmiotów obowiązkowych. Oto terminy:
- Egzamin ósmoklasisty 2022 – język polski – 24 maja o 9.00 – (120 minut)
- Egzamin ósmoklasisty 2022 – matematyka – 25 maja o 9.00 – ( 100 minut )
- Egzamin ósmoklasisty 2022 – angielski – 26 maja o 9.00 – ( 90 minut )
- W 2022 roku uczniowie poznają swoje wyniki 1 lipca, a już 8 lipca każdy uczeń otrzyma zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty. Do egzaminu warto przygotować się, wypełniając arkusze egzamin ósmoklasisty.
Na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku egzaminu z matematyki również linijkę.
Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także przynosić i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.
Zadania na egzaminie ósmoklasisty
W arkuszu egzaminacyjnym z każdego przedmiotu znajdą się zarówno zadania zamknięte (tj. takie, w których uczeń wybiera jedną odpowiedź z kilku podanych), jak i zadania otwarte (tj. takie, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź).
Przykładowe zadania wraz z rozwiązaniami można znaleźć w informatorach o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów.
UPRAWNIENIA LAUREATÓW I FINALISTÓW KONKURSÓW
Uczeń, który jest laureatem lub finalistą olimpiady przedmiotowej lub laureatem konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim i ponadwojewódzkim, organizowanych z zakresu jednego z przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty jest zwolniony z egzaminu z danego przedmiotu. Zwolnienie jest równoznaczne z uzyskaniem z przedmiotu najwyższego wyniku.
UPRAWNIENIA UCZNIÓW ZE SPECJALNYMI POTRZEBAMI EDUKACYJNYMI
Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym uczniowie niepełnosprawni, niedostosowani społecznie oraz zagrożeni niedostosowaniem społecznym, oraz uczniowie, o których mowa w art. 165 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (cudzoziemcy) przystępują do egzaminu ósmoklasisty w warunkach i/lub formach dostosowanych do ich potrzeb. Szczegółowe informacje dotyczące dostosowań są ogłaszane w komunikacie o dostosowaniach.
Jeden dobry uczynek może zmienić wszystko!
Spotkanie rodziców klas 8
Szanowni Rodzice/ Opiekunowie uczniów klas ósmych
Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Jana Pawła II w Paczkowie zaprasza serdecznie rodziców i opiekunów uczniów klas ósmych na spotkanie informacyjne, którego tematyką będzie egzamin ósmoklasisty i rekrutacja do szkół ponadpodstawowych.
Gościć będziemy także przedstawicieli Zespołu Szkół w Paczkowie, którzy przedstawią Państwu ofertę edukacyjną.
Spotkanie odbędzie się 22 lutego 2022 r, tj. we wtorek, o godzinie 17:00, w świetlicy szkolnej.
Serdecznie zapraszamy !
Szukamy morałów w baśniach Andersena - projekt edukacyjny w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa klasa IB zrealizowała projekt pt.:”Szukamy morału w baśniach Andersena”. Celem projektu było propagowanie czytelnictwa i zachęcanie dzieci do częstego sięgania po wartościowe dzieła literatury polskiej i światowej, rozbudzenie zainteresowań czytelniczych, wzbogacenie słownictwa, wiedzy ogólnej, wyrabianie nawyku korzystania z bogactwa literatury pięknej, rozwijanie wyobraźni oraz umiejętności ekspresyjnego wyrażania własnych przeżyć, rozwijanie twórczości literackiej i plastycznej, kształtowanie zmiany postaw i nastawień do czytania, wyrobienie nawyku częstego sięgania po książkę, rozwijanie postaw koleżeństwa i wzajemnej życzliwości oraz integracja wewnątrzszkolna, jak również rozwijanie współpracy z rodzicami.
Alicja Worobiec
10
PROJEKT CZYTELNICZY W RAMACH NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA KLAS IIIA, IIIB - „ LEGENDY WARSZAWSKIE”
Główne cele projektu:
- propagowanie czytelnictwa;
- aktywizowanie czytelników i uświadamianie im pozytywnych efektów pracy z książką;
- rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, literackich;
- wzbogacanie słownictwa, wiedzy ogólnej;
- wyrabianie nawyku pożytecznego spędzania wolnego czasu.
W ramach projektu czytelniczego „Legendy warszawskie” uczniowie klas trzecich zapoznali się z legendami warszawskimi: „Wars i Sawa”, „Warszawska Syrenka” i „Złota Kaczka”.
Przeprowadzone zadanie projektowe doskonaliło umiejętność czytania ze zrozumieniem, rozwijało umiejętność zapamiętywania, kształciło u dzieci wyobraźnię oraz zdolności manualne i plastyczne. Czytanie legend i baśni skłoniło uczniów do skupienia uwagi. Zadanie rozbudzało motywację do czytania oraz przyczyniło się do popularyzacji czytelnictwa legend i baśni. Uczniowie założyli dzienniczki czytelnicze, w których mogą codziennie odnotować czas spędzony na czytaniu książek. Zgłębiając treści wybranych legend uczniowie wykonali różnymi technikami ciekawe prace plastyczne. Na koniec chcąc sprawdzić swoją wiedzę dotycząca legend warszawskich wzięli udział w konkursie wiedzy „Najpiękniejsze polskie legendy”. Większość uczniów doskonale poradziła sobie z pytaniami konkursowymi. Wszyscy uczniowie doskonale wywiązali się ze swoich zadań.
Marta Klimczak-Pawlus
Anita Dworak
Serduszko dla WOŚP
W zimową niedzielę 30 stycznia 2022r. po raz 30 zagrała najgłośniejsza i najbarwniejsza orkiestra - Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. A MY razem z nią!!!
Tradycyjnie wolontariusze z naszej szkoły dołączyli do orkiestry, kwestując w Paczkowie i pobliskich miejscowościach. Za wytrwałość, za pozytywną energię, za dobre serce i chęć niesienia pomocy należą się naszym Wolontariuszom Brawa i Podziękowania!!!
Ciepły i serdeczny uśmiech dla wolontariuszy:
kl. 7B Aleksandra Tomaszczuk, Michał Zarzecki
kl. 8A Martyna Nawłoka, Emilia Zając, Amelia Kania, Amelia Kucharska
kl. 8B Lena Glińska, Emilia Kurowska, Amelia Pater, Natalia Pater
Do grona wolontariuszy chętnie dołączyli absolwenci naszej szkoły. Cieszy nas, że włączają się w zbiórkę pieniędzy na rzecz WOŚP i tym samym chętnie nas wspierają.
Tego roku paczkowski sztab zebrał kwotę 12 900,48 zł. Mieszkańcom naszej gminy serdecznie dziękujemy za każdy gest!
Wszystkim wolontariuszom, opiekunom i organizatorom sztabu Paczków dziękujemy za zaangażowanie i dobre serce!
Dziękujemy wszystkim i … do zobaczenia za rok :)
2
"Podróż z krasnoludkami” - projekt edukacyjny realizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
Na przełomie listopada i grudnia 2021 uczniowie klasy Ia wzięli udział w projekcie "Podróż z krasnoludkami” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Celem przeprowadzenia projektu było zachęcenie dzieci w młodszym wieku szkolnym do czytania i słuchania książek. Bezpośredni kontakt z książką zapewnił uczniom rozwój zainteresowań czytelniczych, wzbogacił ich słownictwo oraz dostarczył przeżyć estetycznych i emocjonalnych. Jednocześnie udoskonalił ich technikę cichego i głośnego czytania ze zrozumieniem oraz przygotował ich do dalszej edukacji szkolnej. Zajęcia prowadzone w klasie pierwszej przede wszystkim wzbogacały słownictwo dziecka, kształtowały jego wyobraźnię oraz pobudzały do twórczego myślenia. Stopniowo uczniowie kształcili umiejętność czytania. Poznając „przygody i kłopoty bajkowych postaci”, uczniowie choć na chwilę oderwali się od telewizji, telefonu, oraz komputera. Swój czas przeznaczali na poznawanie tajemnic książek dla dzieci. Praca z książką wzbogaciła wiedzę dzieci, rozwinęła ich intelekt i była źródłem rozrywki oraz wspaniałej zabawy. W trakcie realizacji projektu uczniowie kształcili swoje umiejętności pracy w grupie oraz w zespole.
Barbara Włodarz
MOJA ULUBIONA KSIĄŻKA NA KARTACH LAPBOOKA - Projekt realizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
MOJA ULUBIONA KSIĄŻKA NA KARTACH LAPBOOKA
Nasi czwartoklasiści realizowali Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. Celem programu było rozbudzenie zainteresowań czytelniczych uczniów oraz rozwijanie ich kreatywności. Nasi podopieczni podeszli do tematu bardzo obowiązkowo i pomysłowo. Zadaniem uczniów było wykonanie lapbooków na temat przeczytanych książek wypożyczonych z biblioteki szkolnej. Na kartach lapbooków królowała Akademia Pana Kleksa, Harry Potter, Opowieści z Narnii i Przygody Mikołajka. Uczniowie prezentowali swoje prace podczas godzin wychowawczych oraz zaprosili młodszych kolegów z klas trzecich na prezentację, aby zachęcić ich do czytania. Dzieci poradziły sobie z zadaniem na medal, a lapbooki prezentują się wyśmienicie. Zobaczcie sami....27
Zaproszenie na spotkanie rodziców/opiekunów uczniów klas ósmych
Szanowni Rodzice/ Opiekunowie uczniów klas ósmych
Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Jana Pawła II w Paczkowie zaprasza serdecznie rodziców i opiekunów uczniów klas ósmych na spotkanie informacyjne, którego tematyką będzie egzamin ósmoklasisty i rekrutacja do szkół ponadpodstawowych.
Gościć będziemy także przedstawicieli Zespołu Szkół w Paczkowie, którzy przedstawią Państwu ofertę edukacyjną.
Spotkanie odbędzie się 22 lutego 2022 r, tj. we wtorek, o godzinie 17:00, w świetlicy szkolnej.
Serdecznie zapraszamy !
Powrót do nauki stacjonarnej
Szanowni Rodzice/ Opiekunowie/ Uczniowie
Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Jana Pawła II w Paczkowie informuje, że powrót do nauki stacjonarnej już 21 lutego.
Uczniowie klas 5-8 i szkół ponadpodstawowych wracają do nauki stacjonarnej już 21 lutego - rozporządzenie w tej sprawie jest już opublikowane. Zapowiadając wcześniejszy powrót do szkół, minister wyraził nadzieję, że stacjonarna nauka będzie możliwa do końca roku szkolnego.
„Czytając poznaję siebie, poznaję ludzi, poznaję świat” - projekt realizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa uczniowie klas II b I i II a realizowali projekt edukacyjny pt. . „Czytając poznaję siebie, poznaję ludzi, poznaję świat”. Celem projektu było wyrabianie w dzieciach nawyku systematycznego czytania i i zachęcanie do sięgania po dzieła literatury. W ramach projektu podejmowane były różnorodne działania. Uczniowie projektowali gazetkę szkolną pt. „Mądrości Puchatka”. Przypomnieli sobie regulamin korzystania z biblioteki, odwiedzili bibliotekę szkolną i zapoznali się z księgozbiorem. Wykonali zakładki do książek i wybrali najciekawsze prace do konkursu szkolnego pt. „Zakładka do książki”. Dwa razy w tygodniu nauczyciele głośno czytali w klasie fragment wybranej z biblioteki szkolnej książki celem kształtowania umiejętności uważnego słuchania i rozbudzenia potrzeby czytania. Oprócz wspólnego czytania uczniowie opowiadali o swoich ulubionych książkach i zachęcali kolegów i koleżanki do lektury.
Dzieci czytały, słuchały, a potem same tworzyły. Uczniowie klasy II b układali hasła promujące czytelnictwo, które zostały zaprezentowane na gazetce pt. „Czytać każdy może”. Uczniowie klasy II a wyszukiwali i podpisywali do ilustracji tytuły bajek. Następnie rysowali ulubionych bohaterów książkowych. Prace zostały zaprezentowane na gazetce pt,, Ulubieni bohaterowie książkowi”.
Beata Sito, Dorota Osuchowska
BohaterON - włącz historię
Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Jana Pawła II w Paczkowie wzięli udział w projekcie „BohaterON – włącz historię”. Celem projektu jest ogólnopolska kampania mająca uhonorować i upamiętnić uczestników Powstania Warszawskiego. Założeniem projektu jest krzewienie postawy patriotycznej oraz kształtowanie postawy społecznej na potrzeby wrażliwości ludzkiej.
Plan lekcji ważny od 14 lutego 2022 r.
Szanowni Rodzice i Opiekunowie, Drodzy Uczniowie
W Synergia Librus oraz na naszej stronie internetowej opublikowany został nowy plan lekcji obowiązujący od 14 lutego 2022 r.
Link do planu:
Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Jana Pawła II w Paczkowie (edupage.org)
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie