• Myślenie krytyczne

      • Myślenie krytyczne na Wiedzy o Społeczeństwie
        • Myślenie krytyczne na Wiedzy o Społeczeństwie

        • 15.05.2023 14:43
        • Na jednej z lekcji Wiedzy o społeczeństwie w klasie 8 realizowany był temat zgodny z podstawą programową. Uczniowie mieli za zadanie objaśnić konieczność poparcia większości sejmowej dla Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej (bądź jej działań), przedstawić podstawowe kompetencje Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej i wyjaśnić,  że decyzje podejmowane w wybranym ministerstwie mają wpływ na życie rodziny każdego z uczniów.
        • W opracowaniu zagadnień z podstawy programowej wykorzystana została rutyna „Połącz-Rozwiń-Rzuć wyzwanie”. W taksonomii Blooma odpowiada, w klasyfikacji celów nauczania: „Zastosowaniu”.

          Uczniowie podzieleni na zespoły mieli za zadanie, pracując na fragmencie tekstu, nawiązać do wiedzy, jaką już posiadali. Następnie mieli przeanalizować, czy w tekście pojawiły się nowe zagadnienia, które poszerzają myślenie uczniów w pojmowaniu omawianego tematu. Po tym uczniowie mieli postanowić sobie „wyzwanie” i zastanowić się nad nowymi spostrzeżeniami.

          Rutyna ta, mimo nowo wprowadzonej, miała za zadanie pomóc uczniom odnaleźć związek między posiadaną już wiedzą na temat Rady Ministrów, a nowymi zagadnieniami. Miała także za zadanie analizę pojawiających się pytań dotyczących tego, czego się uczą.

          W ewaluacji końcowej uczniowie mieli za zadanie wyjaśnić, że decyzje podejmowane w wybranym ministerstwie mają wpływ na życie rodziny każdego z uczniów. W taksonomii Blooma, proces wyjaśniania należy do roli ucznia. W tym zakresie użyta została rutyna „5 x dlaczego”, która ma za zadanie rozwinąć umiejętność poszukiwania zrozumienia, jak również pozwala dostrzec związki przyczynowo-skutkowe, a więc mieści się w klasyfikacji celów: „Rozumienie”.

        • Wróć do listy artykułów