- Godziny otwarcia biblioteki
- Procedury korzystania z bezpłatnych podręczników i materiałów edukacyjnych
- Lektury dla uczniów szkół podstawowych
- Światowy dzień książki i praw autorskich
- Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek
- Nagroda Nobla dla Olgi Nawoja-Tokarczuk
- 100. rocznica urodzin Papieża Jana Pawła II
- Regulamin Biblioteki szkolnej
Światowy dzień książki i praw autorskich
23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Wyjątkowe święto dla wszystkich miłośników książek i bibliofilów jest obchodzone jest od 1926 roku, a zainicjowane w Katalonii. Jest to ważna data w historii literatury światowej: data śmierci Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira, a także śmierci Inki Garcilasa de la Vegi. Na ten dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.
Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują swoje partnerki czerwoną różą, a one darują im książkę. W 1995 roku UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich.
W kwietniu mamy aż dwie okazje podkreślać rolę książki, ponieważ 2 kwietnia obchodziliśmy także Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – to święto obchodzone jest w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena i zostało ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi. Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych.
Te dwa święta ustanowiono w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.
Przy okazji Dzieci warto wspomnieć o akcji społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”,
która odbywa się od 2001 roku i ma na celu zachęcenie rodziców do czytania książek swoim pociechom.
Dlaczego warto czytać dzieciom? Zalet jest bardzo wiele. Książki dostarczają wiedzy, rozwijają wyobraźnię, pamięć, uczą logicznego myślenia, kojarzenia faktów. Książki mają także w sobie duży ładunek emocjonalny.W tym szczególnym dniu – mimo panującej sytuacji - nie brakuje wydarzeń związanych
z promocją czytelnictwa:
„Bardziej niż kiedykolwiek, w czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta,
a ludzie pozostają zamknięci w domach, moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania horyzontów, stymulowania naszych umysłów i kreatywności. Czytając i obchodząc Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2020 możemy otworzyć się na innych pomimo dystansu i podróżować dzięki wyobraźni. UNESCO będzie dzielić się cytatami, wierszami i wiadomościami, aby symbolizować potęgę książek i zachęcać do czytania w jak największym stopniu. Tworząc poczucie wspólnoty poprzez wspólne odczyty i wspólną wiedzę, czytelnicy na całym świecie mogą się łączyć i wzajemnie pomagać w ograniczaniu samotności związanej z kwarantanną. W takich okolicznościach zapraszamy uczniów, nauczycieli, czytelników z całego świata, a także branżę książkową i biblioteki do wyrażenia zamiłowania do czytania. Zachęcamy do dzielenia się informacjami z innymi poprzez FACEBOOK #StayAtHome i #WorldBookDay.”Źródło cytatu: https://en.unesco.org/commemorations/worldbookday